Billingsluttningen
Fönsterbyte på Billingsluttningen
Skövdebostäder kommer att byta och renovera fönster på Billingssluttningen under 2025 och 2026. Arbetet är efterlängtat från flera av våra hyresgäster enligt bland annat vår hyresgästenkät. Skövdebostäder har noga övervägt i vilka hus vi ska byta fönster respektive renovera fönster.
Vad innebär fönsterbytet?
- Det blir mindre drag och kyla från fönstren. Det blir också mindre buller som kommer
in utifrån och fönstren blir lättare att öppna och stänga. - Energianvändningen och klimatpåverkan minskar.
- Nya välskötta fönster med persienner som fungerar i många år till.
- När fönsterbytet är klart höjs hyran. Höjningen förhandlas just nu med Hyresgästföreningen. Förändringen beror att fönsterbytet ger en standardhöjning . Även där fönsterna renoveras höjs hyran.
- Hyresgästerna kommer att bo kvar under tiden som arbetet sker. De kommer att få en ersättning som kompensation för den minskande nyttjandegraden av lägenheten medan vi utför arbetet.
- Ett fönsterbyte tar två till fyra dagar medan en renovering tar tre till fyra veckor.
Vilka hus berörs
Låghusen på Billingsluttingen kommer att få nya fönster med isolerglas. De gamla fönsterna lämnas in och glaset återvinns till nytt fönsterglas. På Gamla Kungsvägen 55 som har putsfasad renoveras istället fönsterna då det är svårare att behålla utseendet vid byte med den typen av fasadmaterial. Höghusen på Billingsluttningen berörs inte då dessa fönster renoverades 2010.
- Billingsluttningen
Antal lägenheter: