Till innehåll

Redo för Trädgårdsstaden

Nu är det dags för Skövdebostäder att bidra till bebyggelsen i Trädgårdsstaden. I tredje etappen kommer det bli 68 lägenheter i olika storlekar fördelade på åtta huskroppar i två plan.

I huslängorna finns portaler för genomsikt och inbjudande ingångar för besökare och boende. På gården finns parkeringar, förråd, sitt- och lekmöjligheter. Lägenheter finns i storlekar ettor till fyror, från 35 kvadratmeter till 90 kvadratmeter.

– Det är glädjande att vi kunnat komma till beslut för ett projekt i Trädgårdsstaden och på så sätt bidra till stadens utveckling, säger Bernt Mårtensson, styrelseordförande för Skövdebostäder.

Skövdebostäder har sedan tidigare lägenheter i närliggande stadsdelar och får med denna nya placering en helhet i beståndet

– Våra lägenheter blir ett bra tillskott till villor och andra boendeformer i området. Genom vår placering i Trädgårdsstaden knyter området an mot Horsås och Lundenområdet. Med denna nya riktning ringar vi in staden och tillför något till marknaden som inte finns i vårt bestånd sedan tidigare, säger Katarina Prick, vd på Skövdebostäder.

Lär mer om projektet

Skapad: 2021-02-22

Senast uppdaterad: 2021-08-29 kl: 16:09

Fler nyheter

Tjej som ler och håller i en handboll.
Hand the Ball
2026-07-20
I samarbete med IFK Skövde handboll arrangerar Skövdebostäder aktiviteten Hand the Ball under…
Man framför hus
Skövdebostäder minskar energiförbrukningen med 30 procent – fem år före tidplanen
2026-06-29
Skövdebostäder har minskat sin energianvändning med 30 procent sedan 2007. Därmed når vi…
Så hanterar vi trasiga vitvaror i din bostad
2026-06-15
När en vitvara går sönder vill vi att det ska åtgärdas smidigt och rättvist. Därför har…
Hur får jag bostad
Skip to content