Studentläge

Södra Aspövägen 25B

Aspö Eko-logi
Hyra 9736 kr/mån
Storlek 3 rok,
74 ㎡
Inflytt 2026-08-01
Våning 2
Sista anmälan 2026-05-06
Högst köpoäng just nu 4944
Objektnummer 34-1-05840

Lägenhet på andra plan med balkong på cirka 15,8 m2 i sydvästligt läge. Du når lägenheten via en utvändig trapp. Goda förvaringsmöjligheter i klädkammare och garderober. Till lägenheten hör ett förråd ca. 4,2 m2, som är placerat utanför entrén precis ovanför trappen.

Parkering hyrs ut via separat kö. På Aspö Eko-logi kan vi i första hand endast erbjuda en parkering per hushåll. Om vi har ett överskott av parkeringar kan man hyra en andra plats med klausul, det innebär att om det flyttar in en person i området som inte har parkering sägs avtalet med klausul upp med en månads varsel. Förutsättningen för att få hyra två platser är att man har två bilar registrerade på hushållet.
Hyran avser 2026 års hyresnivå. Hyran förhandlas årligen enligt gällande förhandlingsordning mellan AB Skövdebostäder och hyresgästföreningen.

Snabbfakta

   Balkong
  
Balkonginglasning är ej möjlig
  
El ingår ej
  
Förberett för bredband som du själv beställer
  
Varm- och kallvatten ingår ej
  
Ventilation belastar hushållsel med ca 1,6 kWh/dygn

Planlösning

Planritning Södra Aspövägen 25B

Karta

Om området

Aspö Eko-logi och Norra Aspövägen 2
På Aspö Eko-logi finns sju stycken högre hus och en låghusdel i söder. Området har en miljöprofil. Husen är byggda i passivhusteknik, det finns solenergianläggningar, och energi återvinns ur spillvatten. I anslutning till bostadsområdet finns en kommunal förskola och Aspö gård, Skövdebostäders fina fritidsanläggning.
Södra Aspövägen 25B
Hyra 9736 kr/mån
Storlek 3 rok,
74 ㎡
Inflytt 2026-08-01
Våning 2
Sista anmälan 2026-05-06
Högst köpoäng just nu 4944
Objektnummer 34-1-05840

Relaterat innehåll

Att bo i hyresrätt

Har jag råd med lägenheten?

Så funkar bostadskön

Ovanifrån perspektiv. Grönska och hus. Foto: Jesper Anhede

Skapa en bevakning

Bostad direkt

Exempel på hyror

Studentläge
Skip to content